Czym jest badanie dna oka? Kiedy przeprowadza się badanie dna oka? Jakie choroby pomaga wykryć badanie dna oka? Jak przygotować się do badania dna oka?
Jeżeli chcesz more info dowiedzieć się więcej lub chcesz przeprowadzić konfigurację szczegółową, to możesz tego dokonać za pomocą „Ustawień zaawansowanych”.
optometrysta NO20221 Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku optometria. Od 2015 roku związany z branżą optyczną, gdzie już w 2018 roku zaczął zbierać doświadczenie jako optometrysta. Specjalizuje się w doborze soczewek kontaktowych, okularów korekcyjnych oraz badaniach zaburzeń widzenia obuocznego i akomodacji.
Na koniec nasza specjalistka wskazuje przeciwwskazaniem do badania dna oka z podaniem kropli rozszerzających źrenicę.
Po kilkunastu minutach od momentu zakroplenia oczu rozpoczynamy badanie dna oka. Pacjent przykłada głowę do ramki lampy szczelinowej i patrzy w zadanym przez okulistę kierunku.
Na zdjęciach dna oka jawią się a single jako drobne ogniska hiperfluorescencji, usytuowane w obszarze plamki, wokół dołka środkowego. W zaawansowanej postaci choroby na skutek badania AF uwidoczniony zostaje obraz tak zwanego wolego oka, który powstaje na skutek połączenia się kilku drobnych ognisk zmian chorobowych w jedno.
Ze względów bezpieczeństwa, przed wykonaniem badania angiograficznego każdy pacjent jest zobligowany do poinformowania lekarza o wszystkich posiadanych alergiach i przyjmowanych lekach.
Badanie dna oka w ciąży jest zupełnie bezpieczne, a nawet wskazane do oceny stanu dna oka przed porodem. Problemy z siatkówką mogą być poważnym przeciwwskazaniem do porodu siłami natury, gdyż mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń, które mogą powodować trwałe uszkodzenie wzroku.
Badanie dna oka dostarcza informacji nie tylko o tym, w jakiej kondycji są nasze oczy, ale również wiele mówi na temat funkcjonowania całego organizmu. Wczesne wykrycie zmian na dnie oka pozwala monitorować rozwój takich chorób jak cukrzyca, miażdżyca lub nadciśnienie.
Daje to możliwość oceny wady wzroku po porażeniu akomodacji i dobraniu odpowiedniej korekcji okularowej u dzieci i młodych dorosłych - wyjaśnia nasza specjalistka, Lidia Główka.
Do lekarza należy zgłosić się po badaniu z koniecznością wgłabiania twardówki, jeśli pojawi się bardzo silne zaczerwienienie oka, zaczerwienienie utrzymujące się ponad jedną dobę albo wydzielina ropna w oku.
Badanie jest całkowicie bezpieczne i może być wielokrotnie powtarzane, ponieważ oko oświetlane jest normalnym światłem widzialnym, które nie jest dla niego szkodliwe.
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W składvert zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM).
Rozszerzone źrenice (efekt działania leku) w znaczącym stopniu uwrażliwiają na światło. Po wyjściu z budynku, przy intensywnym świetle słonecznym, może występować wręcz wrażenie utraty wzroku. Dlatego warto zabrać ze sobą mocno przyciemniające okulary przeciwsłoneczne.